Jak udekorować balkon na jesień? Najlepsze inspiracje

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak udekorować balkon na jesień? Najlepsze inspiracje

Koniec lata nie musi oznaczać, że balkon zostanie wyłączony z użytku do nadejścia wiosny. Z uroków posiadania balkonu można korzystać przez cały rok, należy jednak odpowiednio zaaranżować przestrzeń, dostosowując ją do pogarszającej się pogody. Poznaj sposoby na urządzenie jesiennego balkonu. 

Rośliny na balkon 

Czas wypełnić donice jesiennymi odmianami roślin. Na jesiennym balkonie powinny królować wrzosy i chryzantemy, gdyż jest to ich czas kwitnienia. Wrzosami można cieszyć się do późnej jesieni. Romantyczne krzaki występują w wielu wariantach kolorystycznych: można spotkać odmiany białe, różowe, fioletowe i czerwone. Najlepiej zdecydować się na połączenie różnych wariantów kolorystycznych. Rośliny potrzebują gleby z kwaśnym pH, po zakupie wymagają przesadzenia do większych donic. Należy pilnować, aby wrzosy posiadały wilgotne podłoże, bowiem szybko ulegają przesuszeniu. 

Warto docenić piękno chryzantem nie tylko na grobach, ale również na balkonie. Rośliny występują w przeróżnych odmianach kolorystycznych: w bieli, pomarańczy, czerwieni, różu, fiolecie oraz żółci, mogą różnić się także kształtem i wielkością kwiatostanu. Chryzantemy są niezawodne do tworzenia wielobarwnych kompozycji. Te odporne na niskie temperatury rośliny nie wymagają szczególnej pielęgnacji, wystarczy, że zapewni się im dostęp do światła i odpowiednią ilość wody.

Na jesiennym balkonie powinny zagościć również astry. Astry zawdzięczają swoją nazwę greckiemu słowu, które oznacza gwiazdę, nazwa zaś odnosi się do kształtu kwiatostanu. Rośliny występują w wielu odmianach, różnią się kolorem (chociaż najpopularniejsze są białe, fioletowe lub niebieskie) oraz wielkością. Astry potrzebują żyznej, przepuszczalnej i próchnicznej gleby oraz dobrego nasłonecznienia.

Trudno wyobrazić sobie jesienną aranżację bez symbolu jesieni – dyni. Dynie kryją w sobie szereg dekoracyjnych możliwości – można postawić je w dowolnym miejscu, występują w wielu wariantach kolorystycznych i rozmiarowych, sprawdzają się również jako ozdoby wewnątrz mieszkania. Dynie ozdobne posiadają grubą skórę, więc są odporne na uszkodzenia. Pięknie prezentują się wewnątrz wiklinowych koszy i w połączeniu z jesiennymi kwiatami. 

Wytrzymałe meble 

Meble na balkon powinny być przede wszystkim odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kluczowym aspektem jest tworzywo, z których wykonano mebel, dlatego dopytaj się w sklepie o najkorzystniejszą możliwość. Najczęściej balkon wiąże się z niedużą przestrzenią, dlatego sprawdzą się lekkie, wielofunkcyjne meble, stworzone na przykład z popularnego technorattanu. Warto zainwestować w produkty wysokiej jakości, które nie niszczeją pod wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych (opady, wiatr, wilgoć, wahania temperatury, promienie UV) i nie wymagają szeregu działań pielęgnacyjnych.  

Dekoracyjne tekstylia i oświetlenie 

Nastrojowe oświetlenie potrafi wprowadzić naprawdę magiczną i przytulną atmosferę. Wystarczy zawiesić lampki czy postawić kilka świec, aby rozproszyć ponurą jesienną aurę i z przyjemnością zacząć relaks w zielonym zakątku. W kwestii tekstyliów warto postawić na dodatki nawiązujące kolorystycznie do jesieni: czerwień, odcienie żółci, pomarańczy czy fioletu, które ocieplą przestrzeń i staną się wizualnym zastrzykiem energetycznym. Nieodłącznym elementem wyposażenia powinny być grube koce, najlepiej z naturalnych materiałów, które ochronią przed zimnem i spotęgują przytulny, domowy klimat. Korzystnie prezentują się również drewniane skrzynki, w których można umieścić dynie, plecione kosze czy gliniane donice.

Zdj. główne: Kerde Severin/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*