Jeśli masz w mieszkaniu mały balkon, nie spisuj go na starty jako graciarni. Miejsce na rower, warzywa i inne przedmioty możesz przecież znaleźć w garażu lub piwnicy. Lepiej włączyć kreatywność i wykorzystać dodatkowe metry kwadratowe na korzyść wnętrza, a przy tym stworzyć kącik do przyjemnego spędzania czasu. Pomogą Ci w tym nasze wskazówki.
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed zaplanowaniem projektu balkonu, jest sprzątanie. Zwolnij miejsce i usuń niepotrzebne rzeczy oraz śmieci. Sprawdź płytę balkonową i jej stan – w wielu starych budynkach płyty balkonowej po prostu nie można obciążać i należy to uwzględnić przy wyborze mebli lub donic. Dokładnie sprawdź też wymiary balkonu, by oszacować, co i w jakim miejscu możesz postawić. Gdy masz zarys planu, możesz zacząć szukać mebli i niezbędnych materiałów.
Po pierwsze zadbaj o optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni. W tym celu możesz użyć jasnych kolorów, np. białego, kremowego czy odcieni pastelowych, a także połysku. Błyszczące powierzchnie również są w stanie wizualnie powiększyć wnętrze i nadać mu lekkości dzięki odbiciom światła.
Balkon możesz urządzić w dowolnym stylu, ale dobrze go dopasować do wystroju całego mieszkania czy domu. Pamiętaj przy tym, by nie przytłaczać tak niewielkiej powierzchni nadmiarem detali i drobiazgów. Każda zbędna rzecz zabiera Ci bezcenne centymetry kwadratowe.
W trakcie wybierania mebli na mały balkon skup się na modelach, które dodadzą przestrzeni lekkości – krzesłach z wikliny, stoliku z przeszkleniem czy wiszących półkach. Staraj się jednak nie obciążać zbytnio ścian, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że balkon ponownie zamieni się w graciarnię.
Balkon, podobnie jak pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu, może mieć swój niepowtarzalny styl – od boho po modern. Wszystko zależy od Twoich preferencji i głównego przeznaczenia powierzchni balkonowej. Poniżej omówimy najciekawsze pomysły projektowe odpowiednie na mały balkon:
Balkon w mieszkaniu może stać się nie tylko przytulnym, pięknie urządzonym miejscem wypoczynku, ale także funkcjonalnym pomieszczeniem. Niektórzy decydują się na całkowite jego przeszklenie. W ten sposób powstaje loggia, która staje się przedłużeniem przestrzeni użytkowej mieszkania. Takie rozwiązanie wymaga oczywiście skorzystania z usług profesjonalisty, ale ma jedną niewątpliwą zaletę – balkon nadaje się do użytku przez cały rok, a nowe pomieszczenie można zaadaptować na czytelnię, oranżerię czy kącik do pracy.
Zdj. główne: Artur Aleksanian/unsplash.com