Jak wybrać meble na mały balkon?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać meble na mały balkon?

Coraz dłuższe wieczory i wyższe temperatury zachęcają do spędzania popołudni na świeżym powietrzu. Często jednak po pracy nie chce nam się wychodzić z domu i postanawiamy zrelaksować się na swoim balkonie. Zależy nam więc na praktycznym i efektownym urządzeniu tej przestrzeni, by odpoczynek sprawiał jeszcze większą przyjemność. 

Aranżacja balkonu to nie tylko kwiaty i ozdoby, ale przede wszystkim meble. Co zrobić, jeśli nie dysponujemy dużym balkonem? Czy musimy z nich rezygnować?

Przy mieszkaniu w mieście często już posiadanie dodatkowej przestrzeni w postaci balkonu bywa luksusem. Niestety zwykle jego powierzchnia daleka jest od tej, jaką byśmy sobie życzyli mieć. Zwykle balkony, zwłaszcza w blokach, mają tylko kilka metrów kwadratowych. Nie musimy tego miejsca wykorzystywać wyłącznie do suszenia prania i składowania rzeczy, które nie mają swojego miejsca wewnątrz. Nawet na tej niewielkiej przestrzeni dobrze jest stworzyć miejsce służące do odpoczynku. W tym celu zazwyczaj kupujemy meble. Jakie wybrać, by nie zagracić całego dostępnego miejsca?

Jakie meble na mały balkon?

Niezależnie od tego, czy zamierzamy urządzić duży, czy mały balkon, przy wybieraniu mebli warto postawić na solidne materiały, tak by nabyte sprzęty zostały z nami na długo, najlepiej w niezmienionym stanie. Kiedy metraż aranżowanego przez nas balkonu nie jest duży, warto pomyśleć o praktycznych, a przez to również składanych bądź wielofunkcyjnych modelach. Naszymi faworytami są w tym przypadku wszelkiego rodzaju składane krzesła czy stoliki, a także podwieszane siedziska i huśtawki, które w każdym momencie będziemy mogli zdemontować.

Na jakie meble warto zwrócić uwagę? 

Stół

Jednym z podstawowych mebli balkonowych niezaprzeczalnie jest stół. Nie musi być wcale duży. Ciekawym rozwiązaniem może być blat mocowany do ściany bądź balustrady i rozkładany w razie potrzeby. Dzięki temu w codziennym użytkowaniu mamy dodatkową przestrzeń do wykorzystania, a kiedy będziemy chcieli w niedzielę rano rozkoszować się aromatem kawy czy pysznego śniadania na balkonie, możemy po prostu rozłożyć stolik. Co do kształtu najlepiej sprawdzą się tu blaty półokrągłe i półelipsy.

Krzesła, siedziska, fotele

Oczywiście nikt z nas nie wyobraża sobie relaksu na balkonie bez wygodnego miejsca do siedzenia. W tym celu mogą posłużyć nam fotele bądź krzesła. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca, warto postawić na te rozkładane.

Na balkonach utrzymanych w stylu boho rewelacyjnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju podwieszane, materiałowe fotele, huśtawki i siedziska, np. takie plecione ze sznurków. Stworzą przyjemny klimat, a zatopienie się w nich będzie czystą przyjemnością.

Na małych balkonach również świetnie odnajdują się różnego rodzaju skrzynie, w których możemy schować na przykład poduszki czy koce bądź inne przedmioty i które mogą pełnić również funkcję siedziska. Każdy z nas wie, jak ważne są w małych przestrzeniach wielofunkcyjne rozwiązania.

Regał bądź półki

Marzy nam się uprawa własnych roślin, ale barierka to za mało? Nawet na malutkim balkonie zorganizujemy dodatkowe miejsce na doniczki z kwiatami bądź ziołami. W tym celu możemy zmontować niedużych rozmiarów regał bądź półki mocowane do ściany. Trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio je zaimpregnować, zwłaszcza jeśli decydujemy się na drewno, nie możemy też zbytnio przeciążać półek.

Zdjęcie główne: Artur Aleksanian/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*