Lampy i wnętrza w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 16 min. aby przeczytać ten wpis
Lampy i wnętrza w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W mieszkaniach, urządzonych „po skandynawsku” przeważającymi barwami są: biel, szarość, jasny brąz, ecru oraz pastele. Jasne są ściany, meble, dodatki i akcesoria. Użycie delikatnych, nieco rozmytych barw sprawia, że wnętrze wydaje się większe i bardziej przestronne.

Niezwykle popularne są drewniane, bielone podłogi – jeden z charakterystycznych elementów stylu. Alternatywą dla białej farby może być pokrycie drewnianej podłogi matowym lakierem bądź olejem.

Charakterystyczna dla skandynawskich mieszkań jest również bielona cegła. Zwłaszcza w wysokich, przestronnych wnętrzach taka aranżacja będzie wyglądać wyjątkowo efektownie. Aby wprowadzić do wnętrza odrobinę dynamiki, umieść w nim kilka dodatków w kontrastowych kolorach. Mogą być to świeczniki, ramki na zdjęcia czy wazony ze świeżymi kwiatami.

Miękko i przytulnie

Wnętrze w stylu skandynawskim to pomieszczenie przytulne, pełne naturalnych, miękkich tkanin. Z całą pewnością można stwierdzić, że skandynawskiego salonu zwyczajnie nie chce się opuszczać, a w tak urządzonej sypialni niezwykle łatwo zapaść w sen.

Jeśli chcesz stworzyć w swoim wnętrzu klimat szwedzkiego loftu, sięgnij po lniane pledy, narzuty z grubym splotem, miękkie, wełniane koce czy pastelowe poszewki na poduszki, wykonane z bawełny.
Mieszkańcy dalekiej północy chętnie sięgają także po materiały pochodzące z recyclingu – np. pudełka i lampiony wykonane z ekologicznego papieru.

Brak zbędnych dodatków

Uwielbiasz chomikować zbędne bibeloty, nieużywane akcesoria i dodatki, które kiedyś być może się przydadzą? Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, lepiej umieść je wszystkie w piwnicy lub składziku.

Zagracone, „ciężkie” pomieszczenie jest przeciwieństwem przestronnego, uporządkowanego, minimalistycznie zaaranżowanego, skandynawskiego wnętrza.

Kuchnia scandi – jaką lampę wybrać?

Styl skandynawski kojarzy nam się zazwyczaj z przytulnym wnętrzem, z którego emanuje domowe ciepło. To jasne kolory przeplatane z naturalnym drewnem i minimalizm w dodatkach. Wszystko się zgadza, warto jednak wiedzieć, że styl skandynawski wcale nie jest tak jednoznaczny. Jest to kierunek wnętrzarski, który garściami czerpie z innych stylów tworząc piękne i oryginalne aranżacje.

Kuchnia skandynawska może być bardzo sielska i przytulna, jeśli projektując ją zainspirujesz się wnętrzami vintage, ale może być też minimalistyczna i nowoczesna, jeśli czerpiesz ze współczesnych wnętrz. Ostatnio bardzo modne jest też łączenie pozornie niepasujących do siebie stylu skandynawskiego z industrialnym. Taki duet tworzy niezwykle efektowne i oryginalne aranżacje.

Ale od początku. Teraz na spokojnie przyjrzymy się poszczególnym stylom i zastanowimy się, jakie lampy będą wyglądały w nich najlepiej.

W sielskim klimacie

Kuchnia pełna bieli, naturalnego drewna i miękkich, przytulnych tkanin. W takim wnętrzu każdy powinien czuć się dobrze. Urządzenie skandynawskiej kuchni inspirowanej stylem vintage to wybór doskonały dla osób, które cenią sobie ciepło domowego ogniska.

Jak stworzyć taki klimat? Na podłogę wybierz jasny odcień drewna, na ścianie bielone panele. Do tego drewniany stół i krzesła, na których ułożysz dekoracyjne futerko. Jeśli wolisz krzesła z tapicerką, wybierz delikatny wzór w odcieniach szarości lub beżów. Nie zapominaj tez o zieleni naturalnych roślin, która wprowadzi do wnętrza odrobinę świeżości i wiosennego klimatu.

Wybierając lampę do kuchni postaw na proste modele z metalu, najlepiej wykończone w macie. Białe lub czarne sprawdzą się doskonale. Nad stołem powieś lampę wiszącą. Nad blat możesz wybrać kilka lamp ściennych z regulowanym ramieniem, takich jak Job. W tak przytulnej aranżacji sprawdzą się także lampy z klasycznymi, tekstylnymi abażurami, które wprowadzą jeszcze więcej domowego klimatu.

Skandynawski minimalizm w kuchni

Nowoczesne aranżacje nie lubią przepychu. Dotyczy to również wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim. Zależy Ci na przytulnym wnętrzu, ale zachowanym w zgodzie z aktualnymi trendami? Nie ma najmniejszego problemu. W kuchni postaw na proste szafki z lakierowanymi frontami, bez zbędnych zdobień, a nawet bez widocznych uchwytów. Niech stanowią bazę do Twojej minimalistycznej aranżacji. Do tego stół w prostej formie i nowoczesne krzesła. Wybierz jeden detal, który przyciągnie uwagę i pozostanie w centrum. Może to być właśnie designerska lampa, która wprowadzi do kuchni trochę życia.

Duński kolor nad wyspą kuchenną

Wybierz model z barwionego szkła lub z metalu, ale tym razem w połysku. Dobrze sprawdzi się tutaj wykończenie w kolorze miedzi. Ten odcień doskonale współgra z drewnianymi detalami, których również nie może tu zabraknąć. Na doświetlenie blatów wybierz oczka świetlne w nowoczesnej formie. Jeśli w Twojej kuchni jest wyspa, zawieś nad nią szeregowo kilka lamp, które stylistyką nawiązują do oświetlenia stołu, niech to jednak nie będą modele bliźniacze, wtedy wnętrze mogłoby się wydać zbyt monotonne.

Wspominaliśmy już, że styl skandynawski ma wiele odmian i oto jedna z nich. O ile Szwedzi upodobali sobie stonowane aranżacje pełne bieli i szarości, Duńczycy lubią przełamać takie zestawy odrobiną mocnego koloru. Taki mocny detal wprowadza do wnętrza dynamizm i pozytywną energię, która jest ważnym elementem stylu scandi. Jak uzyskać takie wnętrze? Jest to wersja skandynawskiego minimalizmu okraszona odrobiną koloru.

Stwórz subtelną, jasną kuchnię pełną bieli i drewna, a na koniec dodaj do niej kolorowe lampy i inne kuchenne detale. Kolorowa zastawa, podkładki pod talerze czy kuchenne ściereczki. Pamiętaj jednak, że powinny to być detale dobrane w wyważony sposób. Zbyt dużo kolorów wprowadzi do wnętrza chaos, co jest niedopuszczalne w skandynawskim stylu.

Skandynawski i industrialny duet w kuchni

Przytulne wnętrze w stylu industrialnym? Zapewniamy, że się da. Połącz skandynawską bazę z industrialnymi elementami. Jasna kuchnia w bieli i w drewnie połączona z surową szarością i odrobiną czerwonej cegły? Efekt wow murowany! Im bardziej stonowana kuchnia, tym bardziej industrialną lampę możesz wybrać. Postaw na ażurowe, geometryczne modele wykonane z drutu lub metalowe lampy w przemysłowym stylu. Tutaj dobrze wygląda zarówno mat, jak i połysk, wszystko zależy od Twojego pomysłu na wnętrze. Jeśli chcesz dodać mu trochę blasku, wybierz model wykończony w miedzi lub w chromie. Zależy Ci na uspokojeniu aranżacji? Postaw na metal w matowej bieli. Nie zapominaj też o dodatkowym doświetleniu blatów.

Skandynawski styl ma wiele wymiarów, to od Ciebie zależy, który z nich wybierzesz. Wszystkie są niezwykle efektowne, a przede wszystkim przytulne, co jest bardzo ważne w domowych aranżacjach kuchennych, to przecież tutaj spędzamy najwięcej czasu z rodziną. Ważne jest, żebyśmy w takich miejscach czuli się dobrze.

Światło ze Skandynawii – top 5 lamp miesiąca

Styl skandynawski już jakiś czas temu wkradł się do polskich wnętrz i nie zapowiada się na to, by ten stan szybko się zmienił. Pokochaliśmy scandi za elegancję, minimalizm i pozytywny wydźwięk, jaki daje naszym domom. W jasnych aranżacjach pełnych światła i przytulnych dodatkach czujemy się dobrze i nic nie chcemy zmieniać.

Sukces prawdziwego, skandynawskiego wnętrza tkwi w oświetleniu. Nie byłoby wnętrza scandi bez pięknych lamp, które delikatnie oświetlają wybraną przestrzeń. I nie chodzi tu tylko o centralne lampy wiszące. Tutaj liczą się także nastrojowe lampy stołowe oraz przede wszystkim lampy podłogowe, które wyznaczają strefy odpoczynku czy pracy. Lampy podłogowe idealnie wpisują się w zasadę stylu skandynawskiego, według której dekoracje mają być nie tylko ładne, ale też funkcjonalne. Lampy podłogowe to doskonałe oświetlenie, które w piękny sposób ozdabiają przytulne, skandynawskie wnętrza.
Przedstawiamy kilka skandynawskich modeli, które w ostatnim czasie skradły Wasze serca.

Lampa podłogowa Pure

To minimalizm w czystej postaci. Jej prosta, delikatna forma sprawdza się doskonale w aranżacjach, w których liczy się wolna przestrzeń. Pure z pewnością jej nie przytłoczy, ale za to subtelnie podkreśli charakter takiego wnętrza.

Opisując ten model nie sposób nie wspomnieć o zachwycających detalach, którym zawdzięczamy tę niezwykle elegancką stylistykę. Są to przede wszystkim elementy wykonane z drewna orzechowca, jego ciemny, a przy tym niezwykle ciepły odcień doskonale współgra ze śnieżną bielą lampy, tworząc zniewalający efekt.

Umieść lampę obok wygodnego fotela, tuż przy kominku, a długie wieczory spędzone przy ulubionej książce staną się dla Ciebie czystą przyjemnością.

Czarna lampa podłogowa MIB

Styl skandynawski to przede wszystkim wnętrza pełne światła, zachowane w jasnych barwach. Czasami warto jednak postawić na odrobinę kontrastu, który nada charakteru całej aranżacji. W tej roli doskonale sprawdzi się czarna MIB, która dzięki swojej harmonijnej formie o nieprzesadnej wielkości nie przytłoczy nawet najjaśniejszego wnętrza, a jedynie podkreśli jego stonowany i subtelny charakter.

MIB to nie tylko wyjątkowa estetyka, ale też funkcjonalność na wysokim poziomie. Może stworzyć zarówno klimatyczny nastrój podczas wieczoru spędzonego we dwoje, jak też dokładnie oświetlić przestrzeń podczas lektury ulubionej książki czy oglądania telewizji.
Warto wspomnieć również o tym, że lampa podłogowa to część bogatej kolekcji, w której znaleźć można lampy wiszące, ścienne reflektory czy lampy stołowe.

Lampa Hideout z tekstylnym abażurem

Tym razem coś dla miłośników klasycznych inspiracji. Hideout to nowoczesność z nutką tradycji. Prosta forma drewnianej podstawy została zwieńczona białym, materiałowym abażurem, ale żeby nie było za nudno… można obrócić go do góry nogami. Jest to opcja dla osób ceniących nieszablonowe rozwiązania dające zachwycający efekt.

Wróćmy do kolorystyki lampy. Biel połączona z dębową podstawą. Czy istnieje połączenie jeszcze bardziej dopasowane do stylu scandi? Naszym zdaniem ten duet jest wręcz idealny. Biel rozświetla wnętrze, dębina nadaje mu cieplejszego, bardziej przytulnego wyrazu. Dzięki lampie Hideout wnętrze nastraja niezwykle ciepłym i domowym klimatem.

Szara lampa Eos Light Large

Propozycja nieco inna od poprzednich, ale równie zachwycająca i zjawiskowa. Sercem tej lampy jest jej abażur wykonany z naturalnych piór gęsich, ręcznie barwionych na delikatny odcień szarości. Pióra zostały osadzone na delikatnym, papierowym rdzeniu, dzięki czemu światło wydobywające się ze środka jest dokładnie rozproszone i nie tworzy efektu oślepienia.

Lampa osadzona została na, modnej we wnętrzach skandynawskich, podstawie w formie trójnogu. Całość prezentuje się niezwykle zjawiskowo. Jest to lampa, która z powodzeniem może stanowić centralną część dekoracji reprezentacyjnego salonu czy gustownej sypialni.
Szary klosz doskonale komponuje się z jasnymi barwami wnętrz scandi, takimi jak biel, błękit czy rozbielona szarość.

Lampa podłogowa Industry w formie trójnogu

Na koniec propozycja dla miłośników skandynawskich aranżacji o nieco bardziej surowym wyrazie. Industry to lampa inspirowana klasycznym reflektorem. Czarny klosz został tu osadzony na dębowej podstawie w formie trójnogu, co niego ociepla całościowy wyraz lampy.

Lampa doskonale prezentuje się we wnętrzach skandynawskich, w których biel jest tylko dodatkiem do drewnianych wykończeń. Drewniane podłogi, a może drewniane elementy na ścianach, do tego kilka białych detali, a wśród całej aranżacji Industry, która wprowadza do wnętrza nieco wyrazistości i surowego charakteru.

W tym modelu wnętrze klosza zostało białe, dzięki czemu światło przez nią dawane jest bardziej efektywne.

10 najciekawszych modeli

Styl skandynawski coraz śmielej wkracza w polskie wnętrza. Polubiliśmy jego oszczędność w formie, jasne barwy i nowoczesny minimalizm. Styl skandynawski wybieramy nie tylko do salonów, ale także do kuchni czy sypialni. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że na rynku pojawia się coraz więcej elementów wnętrzarskich w stylu scandi. 

W takich aranżacjach niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie. Wnętrza skandynawskie powinny być pełne ciepłego i wyraźnego światła. Właśnie dlatego przedstawiamy dzisiaj dziesięć najciekawszych lamp w stylu skandynawskim, które pięknie prezentują się w domowych wnętrzach. 

Asteria

Lampa stworzona z myślą o zastosowaniu jej nad stołem w jadalni lub stolikiem kawowym w salonie. Niezwykle elegancka, stylowa, a przy tym cały czas pozostająca w zgodzie ze skandynawskim minimalizmem.

Każdy detal Asterii został dokładnie przemyślany i tak jej płaski klosz nie będzie przeszkadzał rozmówcom siedzących naprzeciwko siebie przy stole, a zintegrowany panel LED z możliwością ściemniania sprawdzi się zarówno podczas rodzinnego obiadu, kiedy dokładnie oświetli stół, jak też podczas romantycznej kolacji we dwoje, kiedy subtelnym światłem stworzy intymny nastrój.

Dużą zaletą Asterii jest także dyfuzor z akrylowego szkła, dzięki któremu Asteria świeci dokładnie rozproszonym światłem, bez ryzyka oślepienia osób siedzących przy stole.
Asteria dostępna jest w sześciu pięknych kolorach, więc każdy z łatwością dopasuje ją do swojego wnętrza. Nowością jest też lampa wisząca Asteria mini, która jest idealna do niedużego, przytulnego salonu.

Eos Light

To kulisty, bardzo lekki, papierowy klosz, na którym ręcznie zostały osadzone naturalne, gęsie pióra. Lampa jest niezwykle efektowna i stylowa. W sprzedaży dostępne są pióra w naturalnej bieli lub barwione na odcień beżu, różu lub szarości. Ta delikatna paleta barw doskonale wpisuje się w skandynawskie wnętrza zachowane w stonowanej kolorystyce.
Subtelne kolory idealnie komponują się także z drewnianymi meblami w jasnych odcieniach, a także z bielą i delikatnymi, pastelowymi odcieniami.

Clava

To kolejna propozycja odpowiednia do skandynawskiej jadalni. Dobrze sprawdza się także w kuchni, zamontowana nad kuchenną wyspą lub niewielkim stolikiem. Klosz otwarty na dole kieruje światło w dół, dokładnie oświetlając blat, a delikatne perforacje wokół klosza przepuszczają delikatne promienie wokół, tworząc ciekawą, świetlną dekorację. Lampa dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych, między innymi miedzianym – klosz w kolorze miedzi sprawia, że światło odbijane od niego jest ciepłe i przytulne, co sprawia, że w oświetlonym nim wnętrzu panuje miła, domowa atmosfera. Takie światło jest szczególnie ważne w skandynawskich aranżacjach, które często odznaczają się nieco surowym minimalizmem.

Lampa wiszącadostępna jest w dwóch wielkościach tutaj: https://ardant.pl/lampy-wiszace/  Dużą Clavę można zamontować w pojedynkę. Mniejszy model z kolei dobrze wygląda w zestawie z kilkoma bliźniaczymi lampami.

Ball Double

Lampa zaprojektowana już w 1968 roku do dziś zachwyca swoją minimalistyczną stylistyką. Prosta podstawa, na której osadzone zostały dwa kuliste klosze przyciąga uwagę swoją wyrazistą formą.

Ball Double to nie tylko skandynawska estetyka, ale też funkcjonalność na wysokim poziomie. Ruchome klosze można umieścić na różnych wysokościach i skierować je w dowolnym kierunku. To pozwala na skuteczne oświetlenie dokładnie tej przestrzeni, na jakiej nam zależy.

Bardzo ważne jest to, że lampa stworzona jest z subtelnych elementów. Dzięki temu skandynawskie wnętrze, zachowane w jasnej kolorystyce, nie zostanie przytłoczone mocnym dodatkiem. Ball Double stworzy ciekawy kontrast podkreślający charakter aranżacji.

Kyoto

Seria minimalistycznych, acz wyrazistych lamp wiszących z kloszami wykonanymi z lekko przydymionego szkła. Pod szklaną powłoką widoczne jest czarne mocowanie na źródło światła. W tych lampach warto wykorzystać żarówki typu edison – dzięki temu lampy wydają się bardziej przytulne. Kolekcja Kyoto jest bardzo stylowa, ale przy tym też uniwersalna. Pasuje zarówno do jasnych, stonowanych wnętrz, jak też do bardziej surowych aranżacji bazujących na ciemniejszej palecie barw.
Na uwagę zasługuje również to, że lampa dmuchana jest siłą ludzkich płuc. Montując obok siebie kilka lamp można mieć pewność, że każda z nich będzie wyglądała wyjątkowo.

Fabian Mini

Małe dzieło sztuki o olbrzymim znaczeniu dla wnętrza. Fabian to niezwykle designerska lampa o ciekawej formie. Kula osadzona na betonowej lub marmurowej podstawie wygląda tak, jakby za chwilę miała się z niej stoczyć, wprowadzając do wnętrza energetyzujący dynamizm. Klosz z opalizującego szkła daje piękne, rozproszone światło, które nie razi w oczy.

Fabian to lampa odpowiednia zarówno do salonu, jak też do sypialni. Wszędzie będzie wyglądała zniewalająco. Jeśli lubisz dodatki w wyrafinowanym stylu, wybierz wersję Fabian Mini na czarnej, marmurowej podstawie.

Hideout

Model inspirowany tradycyjną lampą podłogową z klasycznym, tekstylnym abażurem. W tym przypadku jednak abażur nie został osadzony na górze, a z boku podstawy. Dodatkowo można nim swobodnie sterować, kierując snop światła w górę lub w dół, według indywidualnych preferencji.

Hideout to połączenie bieli i naturalnego drewna, czyli kwintesencja skandynawskiego stylu. Drewniana podstawa oraz tekstylny abażur wprowadzają do wnętrza ciepły, przytulny nastrój, bardzo ważny szczególnie w strefach domowego relaksu.

Giraffe

Kolejna propozycja w kolorystycznym zestawieniu bieli z ciepłym odcieniem naturalnego drewna. Model Giraffe to nowoczesna forma modnego ostatnio trójnogu. Prosta, biała podstawa została oparta na dwóch dębowych nogach. Ten oryginalny kształt sprawia, że lampa zwraca na siebie uwagę w każdym wnętrzu. Warto postawić ją w miejscu, w którym będzie prezentowała się w całej okazałości. Schowana za kanapą straci dużo swojego uroku.
Lampa wykonana jest z metalu w matowym wykończeniu, dzięki czemu pasuje do wielu aranżacji, a drewniane elementy nadają jej odrobinę cieplejszego wyrazu.

Float

Prosta w wyrazie lampa wisząca wykonana z białego, opalizującego szkła. Charakteru nadaje jej element z olejowanego drewna orzecha. Jego ciemny odcień ciekawie kontrastuje z bielą klosza. Skandynawski design lampy zachwyca.

Float pięknie wygląda zarówno wieczorem, kiedy rozprasza światło żarówki, jak również za dnia. Zamontowana nad stołem dokładnie oświetli blat, a umieszczona nad kanapą w salonie, dyskretnie wyznaczy granice strefy relaksu.

Lampa dostępna jest w kilku rozmiarach. Modele zamieszczone obok siebie stworzą ciekawą, świetlną dekorację.

Slope

Stanowi ciekawy kontrast w jasnych, skandynawskich wnętrzach. Lampa wisząca w kształcie lekko zaokrąglonego stożka. Czarna na zewnątrz buduje ciekawy klimat wnętrza na bazie kontrastów, a jasne wnętrze klosza podnosi jej funkcjonalność. Światło odbijane od białych ścianek lepiej rozprasza się i skuteczniej oświetla przestrzeń.

Lampa jest bardzo uniwersalna. Pasuje do aranżacji kuchennych, jadalnianych oraz do pokoi dziennych. Niezależnie od tego, gdzie zostanie zamontowana, będzie wyglądała bardzo gustownie.

Udostępnij:
Artykuł Sponsorowany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*