Loftowa jadalnia – jak ją urządzić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Loftowa jadalnia – jak ją urządzić?

Styl industrialny, zwany inaczej loftowym, już kilka lat temu podbił serca domatorów. Dzięki swej prostocie, niepowtarzalnemu urokowi i klimatowi, lofty stały się ogromnym trendem. Ten styl odnajduje się świetnie właściwie w każdym pomieszczeniu w domu! Zobacz, jak urządzić industrialną jadalnię!  

Skąd wziął się styl industrialny?    

Styl loftowy wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w czasach kryzysu ekonomicznego, upadłe fabryki, zaczęto przerabiać na lokale mieszkalne. Wysokie sufity, duże okna i surowość wnętrz były trudne do przerobienia w mieszkaniach powstałych w byłych fabrykach, dlatego stały się one charakterystycznymi cechami industrialnego wystroju wnętrz. Do dziś gołe cegły na ścianach, wysokie okna i wyeksponowane rury są sztandarowymi elementami loftowego wystroju.    

Jak stworzyć industrialną jadalnię?

Przede wszystkim, postaw na duże elementy, które dadzą wrażenie fabryczności pomieszczenia, bez konieczności zmieniania każdego, najdrobniejszego elementu. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z monumentalnością mebli. Małe stoliki loftowe z surowego drewna, z metalowymi nogami również mogą odmienić charakter wnętrza. Do stołu możesz dobrać również pasujące krzesła. Taki zestaw ustawiony w centralnej części jadalni zdecydowanie sprawią, że stanie się ona bardziej industrialna.   

Najbardziej charakterystyczną częścią stylu loftowego, są gołe cegły na ścianach. Jeśli planujesz remont, załóż na ścianach jadalni płytki, imitujące cegłę. Ten element sprawi, że każdy, kto wejdzie do takiego pomieszczenia, będzie wiedział, że ma do czynienia z loftem. Efektu dopełnią fronty betonowe, które podkreślą surowość wnętrza. To rozwiązanie jest szczególnie skuteczne w jadalniach połączonych z kuchnią. Jeśli boisz się, że pomieszczenie stanie się przez to zbyt zimne, drewniana podłoga ociepli jadalnię i zmieni nieco charakter cegieł na ścianach – z surowego, na bardziej przytulny.    

Ważnym elementem w stylu industrialnym jest oświetlenie. Rozpoznawalne, duże żarówki i ogromnym, pomarańczowym żarnikiem to wręcz synonim industrialności. Wybierz ażurowe lampy, które będą eksponować charakterystyczne żarówki i same wpasują się w nietypowy styl. Metalowe abażury w kolorze czerni lub miedzi fenomenalnie podkreślą wystrój wnętrza, a dzięki temu, że nie są lite, światło dotrze do każdego zakamarka jadalni.   

Jakie dodatki dobrać do jadalni w stylu loftowym?    

Ważną kwestią przy dekorowaniu każdego wnętrza są dodatki. Pozwalają one na stworzenie konkretnego nastroju, wprowadzenie do pomieszczenia sezonowości i odświeżenie wnętrza, które zaczyna się nam nudzić. Styl loftowy daje szeroki wybór dodatków, które jeszcze bardziej podbiją wyjątkowy wystrój. Duży, masywny zegar w stylu industrialnym fantastycznie sprawdzi się, jako główny punkt, skupiający uwagę w pomieszczeniu. Doskonale wyglądają także oryginalne plakaty w ramach.   

Fenomenalnie będzie się także prezentował metalowy stojak na wino, na przykład w złotym lub miedzianym kolorze. Taki błyszczący akcent rozjaśni nieco wnętrze jadalni, ale nie odbierze mu fabrycznego charakteru. Poza tym jest to też dodatek praktyczny, który sprawi, że zawsze pod ręką znajdzie się wino odpowiednie do obiadu. Wszelkie elementy metalicznego błysku powinny być utrzymane w ciepłych barwach. Pozwoli oswoić zimne, fabryczne wnętrze i złagodzić jego surowość, jednocześnie nie burząc klimatu.  

Fot. Sidekix Media/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*