Salon w stylu eklektycznym – zasady kompozycji

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Salon w stylu eklektycznym – zasady kompozycji

Eklektyczne wnętrza cieszą się coraz większą popularnością. Jak urządzić salon, aby uzyskać efekt estetycznej mieszanki stylów? Oto 4 podstawowe zasady kompozycji eklektycznych pomieszczeń.

Photo by: Collov Home Design, from: Unsplash

Eklektyzm oznacza łączenie różnorodnych konwencji i stylów. Przeciwstawne elementy dobrane ze smakiem i wyczuciem mogą tworzyć wyjątkowy efekt. Czym kierować się przy aranżacji eklektycznego salonu, aby nie popaść w chaos? Przedstawiamy podstawowe zasady kompozycji.

1. Eklektyczny salon: Myśl przewodnia

W salonie w stylu eklektycznym powinniśmy zestawić ze sobą elementy pozornie do siebie niepasujące tak, by uzyskać efekt niebanalnego połączenia. Aby uniknąć przypadkowych kombinacji, które mogłyby tworzyć wrażenie bałaganu, przy kompozycji powinniśmy obrać myśl przewodnią, która wyznaczać będzie główny nurt stylistyczny w naszym pomieszczeniu. Po obraniu podstawowego stylu, który wytworzy harmonię miejsca, możemy zacząć eksperymentować z odmiennymi elementami towarzyszącymi.

2. Eklektyczny salon: Nie bój się kolorów

Urządzając salon w eklektycznym stylu, dobrze jest wybrać kolory przewodnie, dominujące we wnętrzu, które stanowić będą jego podstawę. Jednak, aby uzyskać pożądany efekt, konieczne jest dodanie kilku barwnych elementów w odmiennych kolorach, co ożywi wnętrze i nada mu eklektycznego charakteru.

>> Zobacz też: Eklektyczne dodatki do kuchni

3. Eklektyczny salon: Ekstrawaganckie oświetlenie

Oświetlenie to pole do popisu i okazja do wyrazistego podkreślenia eklektycznego stylu w salonie. Rewelacyjnie prezentują się pomieszczenia, w których znajduje się kilka źródeł światła – mogą to być lampy stojące, podłogowe, czy efektowne kinkiety. Dobierając oświetlenie, mamy szansę wprowadzić nieco przeciwieństw i uwydatnić tym samym eklektyzm wnętrza. Przykładowo, do salonu z dominującym klasycznym stylem, znakomicie wyglądać będą lampy industrialne. W nowoczesnym wnętrzu z kolei, efektownie prezentować się może żyrandol glamour. Ciekawy element mogą też stanowić surowe lampy druciane bez abażuru – wpiszą się w większość kompozycji i z pewnością stworzą niebanalny efekt.

4. Eklektyczny salon: Roślinność i ozdoby

Eklektyczna dusza wnętrza rozwinie się na dobre po dodaniu do pomieszczenia zielonych kwiatów i oryginalnych ozdób. Ten styl kocha elementy natury, dlatego w eklektycznym salonie nie może zabraknąć domowych roślin liściastych. Podobnie kwestia ma się z ozdobami – nie tylko mile widziane, ale wręcz pożądane są wszelkie obrazy, ścienne dekoracje, czy rzeźby. Zależnie od przewodniego stylu wnętrza, można również dobrać nowoczesne grafiki, plakaty oraz elementy etniczne, nawiązujące do różnych regionów świata i ich tradycyjnego rzemiosła.

Jeżeli salon na pierwszy rzut oka nieco zaskakuje, działa inspirująco i daje poczucie przytulności, a jego poszczególne elementy nie rzucają się nachalnie w oczy, ale subtelnie przyciągają uwagę, to prawdopodobnie znak, że eklektyczna kompozycja jest udana.

>> Zobacz też: Eklektyczne dekoracje z żarówek

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*