Jak wyhodować awokado z pestki?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wyhodować awokado z pestki?

Awokado to nie tylko smaczny i zdrowy owoc. Ma ono także aspiracje, by stać się okazałym i ładnym drzewem. Czy wiedziałeś, że możesz wyhodować własną roślinę w kilku prostych krokach? 

  1. Usuń pestkę

Zacznij od wyjęcia pestki z środka owoca, lecz zrób to z największą ostrożnością, by jej nie uszkodzić. Teraz delikatnie umyj zalążek Twojego drzewka z resztek owocni.

awokado w miseczce
Photo by Julie Henriksen from: Pixabay.com
  1. Zlokalizuj górę i dół

Aby roślina zakiełkowała, musisz prawidłowo ustawić pestkę. Górny koniec pestki jest tam, gdzie jest ona ostrzejsza, natomiast dolny w miejscu bardziej płaskim. Ze spodu wyrastają korzenie, a z góry kiełki.

  1. Rusztowanie

Zaopatrz się w trzy wykałaczki i delikatnie wbij je w pestkę w równych odległościach, nieco pod kątem. Wkłuj je w taki sposób, by większa część podstawy pestki znajdowała się w wodzie, kiedy ustawisz ją nad szklanką.

  1. Ustawienie w naczyniu

Postaw w mniej więcej połowie zanurzoną w wodzie pestkę na parapecie, który będzie obfitował w światło słoneczne. Naczynia, w którym będzie zanurzone nasiono, powinno być przezroczyste. Postaraj się również o zmianę wody co około 5-7 dni.

>> Zobacz też: Jak wyhodować kiełki?

  1. Kiełkowanie

Awokado może wykiełkować po 2-4 tygodniach, ale zdarzają się także przypadki, kiedy trzeba czekać aż 8 tygodni. Poczekaj aż roślina się rozwinie i nie dopuść do tego, by korzeń wysechł, ponieważ sadzonka umrze.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Aww (@awokadozpestki)

  1. Sadzenie

Przygotuj głęboką, doniczkę oraz wymieszane z piaskiem i torfem przepuszczalne podłoże. Wsadź do ziemi pestkę w taki sposób, by mniej więcej 2-3 cm wystawały ponad powierzchnię. Umieść doniczkę na parapecie i pamiętaj, że awokado uwielbia słońce – im więcej, tym lepiej. Regularnie podlewaj drzewo, by ziemia była stale lekko wilgotna.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*